GLARE-LESS Downlight Fixed Mirror
Download
Fixture Specifications
| TYPE | 900TYPE |
|---|---|
| Cutout | Φ100 |
| Glare Cut Off Angle | 35° |
| Weight | 0.4 kg |
| Frame | Aluminum (matt white) |
| Cone | Aluminum (mirror finish) |
| Driver | Remote (sold separately) |
| Remarks | Options cannot be used with Ultra Wide |
| IP Rating | IP44 |
| Beam Angle | 57° |
| Color Temperature | 3000K |
| Color Rendering | 83≦CRI |
| Lightsource Lumen Output | 1410 lm |
| Rated Lumen Output | 1410 lm |
Image

Dimensions

Light Distribution
