GLARE-LESS Downlight Fixed mirror
Download
Fixture Specifications
| TYPE | 800TYPE |
|---|---|
| Cutout | Φ75 |
| Glare Cut Off Angle | 40° |
| Weight | 0.2 kg |
| Frame | Aluminum (matt white) |
| Cone | Aluminum (mirror finish) |
| Driver | Remote (sold separately) |
| IP Rating | IP44 |
| Beam Angle | 46° |
| Color Temperature | 4000K |
| Color Rendering | 83≦CRI |
| Lightsource Lumen Output | 1435 lm |
| Rated Lumen Output | 920 lm |
Image

Dimensions

Light Distribution
