GLARE-LESS Downlight Adjustable Mirror
Download
- PDFSpec sheet
- JPGImage
- JPGDimension
- JPGBeam
angle data - JPG1/2
illuminance
angle data - PDFInstallation
manual - iesies
- BIMrfa
- Add to
My Favorites
Fixture Specifications
| TYPE | 3000TYPE |
|---|---|
| Cutout | Φ125 |
| Glare Cut Off Angle | 40° |
| Weight | 0.9 kg |
| Frame | Aluminum (matt white) |
| Cone | Aluminum (mirror finish) |
| Driver | Remote (sold separately) |
| IP Rating | IP44 |
| Rotation Range | 355° |
| Tilt Angle | 30° |
| Beam Angle | 29° |
| Color Temperature | 3000K |
| Color Rendering | 83≦CRI |
| Lightsource Lumen Output | 3800 lm |
| Rated Lumen Output | 2461 lm |
Image

Dimensions

Light Distribution
