GLARE-LESS Downlight Adjustable Mirror
Download
Fixture Specifications
| TYPE | 2000TYPE |
|---|---|
| Cutout | Φ100 |
| Glare Cut Off Angle | 40° |
| Weight | 0.7 kg |
| Frame | Aluminum (matt white) |
| Cone | Aluminum (mirror finish) |
| Driver | Remote (sold separately) |
| Remarks | Options can only be installed individually |
| IP Rating | IP44 |
| Rotation Range | 355° |
| Tilt Angle | 30° |
| Beam Angle | 16° |
| Color Temperature | 2700K |
| Color Rendering | 93≦CRI |
| Lightsource Lumen Output | 1902 lm |
| Rated Lumen Output | 1411 lm |
Image

Dimensions

Light Distribution
