MINI40 Recessed Flange type Spotlight
Download
Fixture Specifications
| TYPE | 700TYPE |
|---|---|
| Cutout | Φ45 |
| Glare Cut Off Angle | 30° |
| Weight | 0.2 kg |
| Body | Aluminum (matt black) |
| Hood inside | Aluminum (gloss black) |
| Driver | Remote (sold separately) |
| Remarks | Remote driver cannot be inserted through the fixture cutout. Installation through an access panel is recommended. Please contact us if you have any questions. |
| Rotation Range | 355° |
| Tilt Angle | 90° |
| Beam Angle | 33° |
| Color Temperature | 3000K |
| Color Rendering | 93≦CRI |
| Lightsource Lumen Output | 1254 lm |
| Rated Lumen Output | 653 lm |
Image

Dimensions

Light Distribution
